کانکس مسکونی

کانکس مسکونی به سازه ای گفته می شود که تمامی امکانات یک زندگی عادی را برای ساکنان آن فراهم نماید،کانکس های مسکونی در تیپ ها و ابعاد متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند . از نمونه های مختلف یک کانکس مسکونی می توان به انواع کانکس ویلایی اشاره کرد، تمامی این سازه ها را به گونه ای طراحی و تولید می کنند ، که مانند یک خانه مسکونی واقعی راحت و با دوام باشد و تمامی امکاناتی که یک فرد برای یک زندگی راحت به آن احتیاج دارد فراهم می‌شود.هزینه سازه مسکونی بسته به نیاز مشتری و زمینی که قرار است کانکس در آنجا بنا شود بستگی دارد.

در برخی از مواقع سازه ها در ابعاد کوچکی ساخته میشود ولی در بعضی مواقع کانکس مسکونی در ابعاد بزرگتر و حتی به صورت دو طبقه ساخته می‌شود.دیوارها و سقف کانکس ها از ساندویچ پانل ساخته میشود که عایق استفاده شده در ساندویچ پانل از فوم پلی یورتان می‌باشد.

امکانات کانکس مسکونی:

 • سیستم سرمایش و گرمایش داخل کانکس که از گاز شهری یا گاز مایع استفاده می‌شود.
 • برق
 • لوله کشی گاز و  بخاری
 • لوله کشی آب سرد و گرم
 • آب گرمکن یا پکیج بسته به نیاز مشتری

در ساخت سازه مسکونی باید تمامی امکانات رفاهی که شخص برای خانه خود به آن نیاز دارد در آن لحاظ شده باشد .بنابراین کانکس مسکونی طوری ساخته می شوند که کمترین تفاوت را با خانه های مسکونی داشته باشند . از این امکانات رفاهی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 •  سرویس بهداشتی
 • حمام
 • اتاق خواب
 • انباری
 • پارکینگ

اتاق خواب ها متناسب با ابعاد کانکس مسکونی اجرا می شوند . و تعداد اتاق خواب ها از یک اتاق خواب تا تعدادی که لازم است اجرا شده و تمامی استانداردهای لازم نیز در آن لحاظ می شود . اجرای اتاق خواب ها نیاز به طراحی داشته و باید در هنگام طراحی اتاق خواب ها به موارد زیادی توجه شود، از جمله این موارد اتاق خواب ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نور گیری توسط پنجره ها
 • کمد دیواری

آشپزخانه در کانکس های مسکونی بسیار اهمیت دارد، در این سازه ها از آشپزخانه بهر برده می‌شود و تمامی این سازه ها با آشپزخانه کامل تحویل مشتری می‌شود،از تجهیزات داخل آشپزخانه می توان به کابینت و زیر کابینتی به همراه آبچکان های مربوطه اشاره نمود . تمامی شیر آلات از نوع اهرمی می‌باشد. سینک ظرفشویی از نوع استیل خارجی است . آشپز خانه سازه مسکونی هماننده خانه و آپارتمان دارای هود  و گاز رومیزی می‌باشد.

مزایای کانکس مسکونی:

معمولا به دو دلیل عمده از کانکس مسکونی استفاده می شود که این دلایل عبارتند از

 1.  ساخت و ساز با روش سنتی دارای محدودیت هایی بوده که در پیش ساختگی چنین محدودیت هایی وجود ندارد که از مهمترین آنها زمان بر بودن این عملیات است که خود به معنی بالا رفتن هزینه های تجهیز کارگاه ، برچیدن کارگاه ، اسکان کارگران ، انبارکردن مصالح می باشد و در طول انجام عملیات امکان دارد سرمای شدید موجب توقف کار شود ، تا از یخ زدگی بتن و ملات جلوگیری به عمل آید و در فصل تابستان نیز مشکلات مشابه دیگری را در پی دارد.حال آنکه در بعضی مواقع نیز امکان حمل مصالح ساختمانی به محل وجود نداشته و یا محل مورد نظر برای تجهیز کارگاه عمرانی فاقد شرایط استاندارد می باشد.در اینجا منطقی طرین تصمیم برای رفع مشکلات استفاده از کانکس مسکونی می باشد که هم زمان ساخت بسیار پائین تری را داشته و هم در همه شرایط قابل اجرا بوده و بسته به آب و هوای یک فصل نمی باشد
 2. در بسیاری از موارد شخص یک باغ و یا ملکی را خریداری کرده و قصد استفاده موقت از آن را دارد تا در ایام تعطیل و یا تابستان ها در آنجا اوقات خود را در کنار خانواده سپری کند.

در ساخت انواع کانکس ها از ساندویچ پانل دیواری و یا سقفی با در خواست مشتری استفاده می‌شود ، تا طول عمر کانکس بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.